Care este jobul tău ideal?

Avatar utilizator
Xiphion.
Verificator
Verificator
Utilizator Expert
Utilizator Expert
Mesaje: 29
Registered for: 3 years 7 months
Has thanked: 25 times
Been thanked: 28 times
Gender:

Staff

User

Mesaj necitit

De când suntem mici ne dorim să devenim ceva. Eu îmi doream să mă fac polițist, apoi mi-am dorit să mă fac veterinar. Mai târziu am aflat despre eutanasia pe care trebuie să o facă un veterinar de la caz la caz. Unii veterinari încearcă să facă tot posibilul pentru un animal, alții le spun oamenilor că tratamentul este foarte scump și că nu pot să bage mâna-n foc că vor putea să salveze animalul. Am descoperit bolile cu care se pot confrunta animalele, am întâlnit animale bolnave care nu păreau să aibă ceva. M-am confruntat cu paraziți atât interni, cât și externi, am participat la câteva campanii de castrări gratuite și apoi am început să ajut ca voluntar la adăposturi pentru animale.
Îmi place foarte mult să lucrez cu animalele, însă sensibilitatea mea mă face să merg mai mult pe dresaj decât pe altceva. Lucrul cu animalele este frumos, dar este și greu. Mă gândeam să fac cursul de tehnician veterinar și apoi să văd ce-mi rezervă timpul. Mi-aș dori să lucrez la o clinică, dar nu știu sigur dacă aș putea să fac față. Oricum, dacă voi găsi un job în care să pot lucra cu animale, aș fi mai mult decât mulțumită. Într-un timp mă gândeam să mă ocup de animalele stăpânilor care sunt mai mereu plecați de acasă, dar cum am deja un job full-time, nu cred că m-aș descurca foarte bine.
Pe scurt, atât timp cât am posibilitatea să lucrez mai mult cu animalele decât cu oamenii, jobul ar fi unul foarte avantajos pentru mine. ^^
Pentru voi care ar fi jobul ideal? Sau aveți mai multe joburi ideale?
These users thanked the author Xiphion. for the post:
Amza
Imagine
Avatar utilizator
Amza
Verified
WebMaster
WebMaster
Otaku
Otaku
Mesaje: 372
Registered for: 4 years
Has thanked: 204 times
Been thanked: 67 times
Gender:
Contact:

Staff

User

Mesaj necitit

Când eram mic, eram pasionat de PC-uri, să mă joc, să instalez programe și chiar să repar dacă ''stric'' ceva. Așa am ales și un liceu cu profil de mate-info. Din păcate, după ce am terminat liceul, am descoprit că nu îmi place să programez și să stau 8/10 ore la birou să lucrez. De aici, pasiunea mea s-a îndreptat spre mașini, și nu doar să repar o mașină (chestie de mecanici simpli), ci în general: cum funționează motorul, cilindreea, dacă este aspirat, tracțiunea etc. Așa am ales Facultatea de Inginerie Industrială cu profil mecanic la UNIPV (Italia).

Probabil jobul meu ideal este ceva legat de mecanică și să nu fie doar la PC :monkaHmm.
These users thanked the author Amza for the post:
Xiphion.
Yep.
Imagine
Avatar utilizator
AlucardSama04
Retras
Retras
Utilizator Expert
Utilizator Expert
Mesaje: 39
Registered for: 3 years 6 months
Has thanked: 3 times
Been thanked: 28 times
Gender:
Contact:

Staff

User

Mesaj necitit

Ceva legat de calculatoare. Fie programare, fie reparat calculatoare.
Când eram mic, în casă exista un singur PC și, pe atunci, 2010-2011, unchiul meu venea destul de des să-l repare din cauza cuiva (a mea, lmao) și mereu îl priveam cu admirație cum butonează și mi-am zis că vreau să învăț și eu. Chiar dacă viața (lenea de a învăța pentru examen, lmfao :FeelsBanMan ) m-a băgat într-un liceu cu profil economic, tot sper să ajung să lucrez în domeniul calculatoarelor.
These users thanked the author AlucardSama04 for the post:
Amza
Avatar utilizator
zerox
Verified
Administrator
Administrator
Otaku
Otaku
Mesaje: 297
Registered for: 5 years 7 months
Has thanked: 94 times
Been thanked: 37 times
Gender:
Contact:

Staff

User

Mesaj necitit

AlucardSama04 scrie: 04 Ian 2021, 20:08 Ceva legat de calculatoare. Fie programare, fie reparat calculatoare.
Când eram mic, în casă exista un singur PC și, pe atunci, 2010-2011, unchiul meu venea destul de des să-l repare din cauza cuiva (a mea, lmao) și mereu îl priveam cu admirație cum butonează și mi-am zis că vreau să învăț și eu. Chiar dacă viața (lenea de a învăța pentru examen, lmfao :FeelsBanMan ) m-a băgat într-un liceu cu profil economic, tot sper să ajung să lucrez în domeniul calculatoarelor.
Dar poți merge la UNiV și cu liceu economic. Atâtat timp cât știi cu ce se mămâncă și așa, n-ai treabă.
These users thanked the author zerox for the post:
Amza
Avatar utilizator
Roxana Hr.
Utilizator
Utilizator
Mesaje: 16
Registered for: 2 years 8 months
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times
Gender:
Contact:

User

Mesaj necitit

Mie mi-ar placea sa lucrez ca si astronaut. Ador sa studiez spatiul, planetele, galaxiile si fiintele de pe alte planete. Si timpul, timpul eate total diferit fata de cel de pe olaneta noastra. Si acum imi pare rau ca nu am avut oportunitatea sa am un asemenea job.
These users thanked the author Roxana Hr. for the post:
zerox
Avatar utilizator
zerox
Verified
Administrator
Administrator
Otaku
Otaku
Mesaje: 297
Registered for: 5 years 7 months
Has thanked: 94 times
Been thanked: 37 times
Gender:
Contact:

Staff

User

Mesaj necitit

Roxana Hr. scrie: 03 Mai 2023, 22:15 Mie mi-ar placea sa lucrez ca si astronaut. Ador sa studiez spatiul, planetele, galaxiile si fiintele de pe alte planete. Si timpul, timpul eate total diferit fata de cel de pe olaneta noastra. Si acum imi pare rau ca nu am avut oportunitatea sa am un asemenea job.
Nu e niciodata tarziu sa-ti indeplinesti visul. Atata timp cat inca-l mai ai.
Scrie răspuns

Înapoi la “Off topic”